google ads

Shrnutí z Google Marketing Livestream 2021

Viděli jste livestream z Google Marketing Festivalu? Kdo nestihl, nezoufejte. Přinášíme vám krátké shrnutí. Kompletní záznam si můžete přehrát zde.

  1. Performance Max kampaň

První informace o Performance Max kampaních Google zveřejnil už v říjnu 2020. Jedná se o plně automatizovaný typ kampní, který se na rozdíl od Smart kampaní zobrazuje v celém Google inventory: search, display, youtube, gmail, discovery. Reklamy ve vyhledávací síti nejsou založeny na klíčových slovech, fungují jako DSA.

  1. Statistiky v Google Ads (Insights)

Na této stránce naleznete informace o trendech na trhu a podrobnější informace o výkonu vašich kampaní. Nově zde najdete prognózy poptávky, témata zájmů spotřebitelů a statistiky publika. Pomocí těchto statistik lze zjistit, o jaké produkty nebo služby je nyní největší zájem nebo můžete najít nové příležitosti a oblasti pro váš business.

  1. Rozšíření o obrázek

Inzerentům po celém světě je umožněno nahrát k textové reklamě rozšíření o obrázek a upoutat tak hned na první pohled pozornost. Specifikace a doporučení najdete zde.

  1. Personalizátory v RSA reklamách

Nyní lze mít personalizátory i v RSA reklamě a vytvořit tak relevantnější či atraktivnější obsah pro uživatele. Do reklam můžete dynamicky vložit cenu, časový údaj o ukončení výprodeje apod.

  1. Vlastní seznamy zákazníků

Vytvořte si seznam vašich online i offline zákazníků, kteří u vás nakoupili nebo se zaregistrovali. Můžete je opakovaně oslovit, nejen ve vyhledávání, ale i v nákupech, gmailu, youtube i display kampaních. Tento seznam můžete využít i k vytvoření podobných publik. Jakým způsobem seznam zákazníků vytvořit se dočtete zde.

  1. Target ROAS strategie je nyní dostupná i pro Video Action kampaně a brzy bude i v Discovery Ads.

  1. V Google Ads atribuci (včetně data-driven atribuce) bude možné nově vidět v konverzních trasách touchpoints (interakce) i z videa a displaye.

  1. Rozšíření konverzí

Google chce zpřesnit měření a přichází s rozšířením konverzí. Rozšíření spočívá v tom, že se ke konverzím z vašeho webu budou posílat hašovaná data první strany (zákaznické údaje, jako jsou např. e-maily). Před posláním do Googlu projdou data přes bezpečný jednosměrný hašovací algoritmus. Systém se pokusí připsat konverze z kampaně konkrétním událostem (např. kliknutí, nebo zobrazení).

  1. V aplikaci Google Ads je nyní nově personalizovaný feed novinek a informací o kampaních (např. statistiky přizpůsobené vaší firmě či vzdělávací obsah).

  1. Novinek se dočkají také reklamy pro hotely. Během následujících měsíců dojde k aktualizaci rozšíření pro hotely ve vyhledávání. Kromě toho Google představil i zápisy rekreačních pronájmů (Vacation Rentals). Jsou to alternativní způsoby rezervace ubytování mimo typické hotely.

  1. Do Google Ads budou rolovat další funkce, u kterých je cílem návštěva kamenné prodejny. Například u video action kampaní bude nově možnost na tyto návštěvy optimalizovat. V případě, že používáte local inventory ads, nově se zobrazuje informace o tom, zda si produkt můžete vyzvednout na pobočce.

  1. S reklamou na youtube můžete propojit svůj zdroj v GMC a ukázat tak ve video action kampaních své produkty.

  1. Google představil OCI asistent, který vám pomůže při nastavení importu offline konverzí.
  2. Google nově umožní plánovat TV a youtube kampaně pomocí plánovače zásahu a do konce roku by měl být dostupný pro více zemí. Všem inzerentům budou také během pár měsíců dostupné video reach kampaně.
  3. Produktové reklamy z feedu se u kampaní na mobilní aplikace budou nově zobrazovat také na youtube, kde můžete ukázat produkty či obsah z aplikace pro lidi, kteří o ni projevili zájem.

Google v roce 2020 zablokoval přes 3 miliardy reklam

Inzerátů, které v reklamní síti Google Ads porušují pravidla a zásady bezpečnosti, přibývá. Vyplývá to z každoročního souhrnu Ads Safety Report, který o škodlivých reklamách a změnách v bezpečnosti každoročně informuje.

V roce 2020 Google zablokoval či pozastavil 3,1 miliardy reklam. Více než 867 milionů z nich se snažilo obejít procesy kontroly reklam, dalších 101 milionů pak bylo zablokováno pro uvádění nepravdivých informací. Zablokovaných reklamních účtu pro porušení zásad bylo 1,7 milionu.

Podle Google byla v oblasti bezpečnosti největší výzvou pandemie Covid-19. Celkem 99 milionů zamítnutých reklam se týkalo právě pandemie, přičemž nejčastěji se jednalo o inzeráty lákající na zázračné léky, nekvalitní roušky či respirátory a také na očkovací vakcíny.

Během loňského roku Google představil hned několik nových opatření v oblasti bezpečnosti. Jedná se především o ověření identity inzerentů a ověření obchodní činnosti inzerentů, které je už aktuální i v Česku.

Google mění sledování uživatelů. Reklamy bude cílit jinak.

Společnost Google na svém blogu oznámila budoucnost sledování uživatelů poté, co letos přestane v prohlížeči Google Chrome ukládat cookies třetích stran.

Google Chrome i Google Ads začnou pracovat s technologií FLoC. Podle dosavadních informací půjde o alternativní indentifikátory, které nesledují jednotlivé uživatele, ale zařadí je do zájmových skupin na základě toho, jaké stránky v minulosti navštívili. Inzerenti tak budou stále schopni relevantně zacílit reklamu a zároveň dojde k navýšení ochrany soukromí. Podle testů Google by po chystané změně nemělo dojít v Google Ads k poklesu konverzí. Inzerenti mohou ve srovnání s používáním cookies třetích stran počítat minimálně s 95 % shodou, co se týče počtu konverzí za jeden utracený dolar.

První verzi Google Chrome, která bude FLoC podporovat, můžeme očekávat v dubnu. Od druhého čtvrtletí by pak mělo začít testování v Google Ads.

Jak funguje nové rozšíření o formulář v Google Ads?

V listopadu se v Google Ads objevila beta verze nového rozšíření. Jedná se o rozšíření o formulář, díky kterému můžete získávat kontakty na potenciální zákazníky přímo z reklam ve vyhledávání, aniž by uživatel musel přecházet na web inzerenta.

Nastavení rozšíření se skládá ze 3 částí

  • Podoba rozšíření ve vyhledávání. Na výběr je zatím 8 CTA výzev. CTA tlačítko se automaticky přizpůsobí jazykovému nastavení zařízení uživatele. Nastavit lze také krátký text o 30 znacích.
  • Formulář, ve kterém máte k dispozici další textová pole včetně názvu firmy. Zároveň zde volíte, které informace může uživatel vyplnit. Na výběr je zatím jméno, e-mail, telefonní číslo a PSČ. Na pozadí formuláře nahráváte obrázek o rozměrech 1200×628 pixelů. Zároveň je důležité do formuláře vložit URL, která odkazuje na zásady ochrany osobních údajů.
  • Nakonec vyplníte text v děkovací zprávě, která se zobrazí po odeslání formuláře. Uživatele zde můžete odkázat na další stránku na vašem webu.

Ukázka rozšíření o formulář
Zdroj: Nápověda Google Ads

Na co při tvorbě myslet?

  • Po uložení rozšíření už nelze měnit údaje, které po uživateli požadujete. Musíte vytvořit nový formulář.
  • Rozšíření zatím lze vytvořit pouze pro konkrétní kampaně. Nelze ho asociovat se všemi kampaněmi na úrovni účtu.
  • Rozšíření nenajdete v Google Ads Editoru.
  • Po odeslání první formuláře se vytvoří nová konverzní akce hostovaná Googlem, která je automaticky zahrnuta do sloupce konverzí. Všechny kampaně, které využívají smart bidding tedy spadnou do fáze učení.
  • Novou konverzi nelze editovat.
  • Rozšíření se zatím zobrazuje pouze na mobilech a tabletech.
  • Na formulář se vztahují zásady Google Ads. Nelze ho tedy využít například ve vztahu s léčivy, alkoholem nebo politickým obsahem.

Stahování dat

Data lze stahovat jako CSV soubor přímo z rozhraní Google Ads, kde jsou k dispozici po dobu 30 dní od vyplnění. Stačí jít na přehled rozšíření a u příslušného rozšíření o formulář kliknout na tlačítko stáhnout potenciální zákazníky. Kontakty lze stahovat také automaticky přímo do klienta CRM prostřednictvím webhook aplikace.

Správce zásad v Google Ads

V Google Ads doposud chyběla stránka, na které byste mohli sledovat omezení způsobená porušením oficiálních zásad napříč celým účtem. K tomu nyní poslouží správce zásad.

Najdete ho v hlavním menu v sekci Nastavení. Jedná se o souhrnný přehled zamítnutých nebo omezených položek v celém účtu Google Ads.

Klíčová slova, reklamy a rozšíření zde máte roztříděné do konkrétních kategorií. Zároveň se vám u jednotlivých položek zobrazuje jejich stav. V horní části můžete vidět filtr, který aktuálně používáte na úrovni reklam a počet kampaní a sestav, kterých se informace týkají. Z přehledu se lze jednoduše prokliknout na detail konkrétních položek.

Google nástroj představil už v březnu 2019. Vybraným inzerentům ho zpřístupnil v dubnu a postupně ho přidával do dalších účtů. Nyní by měl být k dispozici všem inzerentům.

Novinky z Google Marketing Live 2019

Po roce se opět konala jedna z největších marketingových událostí roku – konference Google Marketing Live. Pojďme se podívat na hlavní novinky, které nás tento rok v Google Ads čekají.

Chytřejší automatické strategie

Automatická strategie maximalizace hodnoty konverzí byla doposud dostupná pouze ve Smart Shopping Campaigns. Nově ji bude možné využít také u vyhledávacích kampaní.

Další velkou novinkou je výběr konverze pro optimalizaci na úrovni kampaně. Doposud automatické strategie zohledňovaly všechny konverze, které byly zahrnuty do sloupce konverzí. Nyní bude možné u jednotlivých kampaní nastavit různou konverzní akci, na kterou se budou kampaně optimalizovat.

K lepšímu vyhodnocování kampaní pomůžou pravidla pro hodnotu konverzí. Pokud například konverzi provede uživatel, který patří do seznamu vašich zákazníků, zaznamená tato konverze automaticky vyšší hodnotu.

Velkou novinkou je pak nastavení sezónnosti. Tato funkce připraví automatické strategie nabídek na velké skoky ve výkonu. Tuto funkci můžete využít například před očekávanými slevovými akcemi.

Discovery Ads a nový typ kampaně

Reklamy z Discovery Campaigns se budou zobrazovat na nativních reklamních plochách. Konkrétně půjde o domovskou stránku YouTube, karty sociálních sítí a promo nabídek v Gmailu. Reklamy se také vůbec poprvé zobrazí v Google Discover feedu.

Discovery Ad
Zobrazování Discovery Ads. Zdroj: www.blog.google

Gallery Ads ve vyhledávání

Nový interaktivní formát kombinuje text a několik obrázků, které si uživatel bude moci prohlédnout, aniž by přešel na web inzerenta. V reklamě bude možné nastavit 3 nadpisy a 4 až 8 obrázků, každý s popiskem o 70 znacích. Inzerenti budou platit za proklik na web nebo za prohlédnutí více jak 3 obrázků. Formát bude zpočátku dostupný pouze na mobilech.

Gallery Ads ve vyhledávání. Zdroj: www.blog.google

Novinky v nákupech

Novou podobu získá srovnávač Google Shopping. Stránka bude doplněna o personalizované nabídky na základě předchozích nákupů a vyhledávání uživatele. Produkt bude možné zakoupit bez přechodu na web skrze jednoduchý nákupní proces, nebo vyzvednout přímo na pobočce inzerenta.

Showcase shopping ads, které stále nejsou dostupné pro ČR, se kromě výsledků vyhledávání začnou zobrazovat také v Google obrázcích, v Discover feedu a na domovské stránce YouTube.

V nastavení kampaně v nákupech bude možné přidat obchodního partnera a dodatečný rozpočet pro propagaci produktů.

Přímé odkazy do mobilních aplikací

V reklamách ve vyhledávání, v obsahové síti a v nákupech bude možné nastavit přímé odkazy do mobilních aplikací. Pokud uživatel bude mít staženou aplikaci inzerenta, nedostane se po prokliku na jeho web, ale bude přesměrován na konkrétní stránku v aplikaci.

A mnoho dalšího..

Google dále představil bumper machine. Jedná se o nástroj, který bude dostupný přímo v Google Ads, a díky kterému budete moci během několika minut vytvořit 6 sekundový bumper z vybraného videa na YouTube.

Změn se dočkají také publika. Nově už v Google Ads nenajdete custom affinity a custom intent audiences. Dojde totiž k jejich sloučení pod názvem custom audiences. Navíc bude možné rozšířit velikost publika pomocí automatického cílení podobně jako je to možné v nastavení reklamních sestav.

Kompletní záznam z představení hlavních novinek si můžete pustit zde.

Rozlučte se s průměrnou pozicí v Google Ads

Google oznámil, že během roku 2019 dojde ke stažení průměrné pozice ve vyhledávání z volitelných sloupců. Jaké jsou důvody? A které metriky bude možné využít ke sledování pozice reklam?

Příchod nových metrik

Pozice ve vyhledávání určitě není rozhodující metrikou pro optimalizaci výkonu. Přesto inzerentům poskytovala určitý vhled do úspěšnosti v aukcích. 26. února Google oznámil, že v září 2019 tuto metriku zcela odstraní z volitelných sloupců v Google Ads.

Už v listopadu 2018 Google představil 4 nové metriky:

• Míra zobrazení nahoře ve vyhledáváníImpr. (Top) % – procento zobrazení vašich reklam v horní části stránky nad organickými výsledky vyhledávání.

Míra zobrazení zcela nahoře ve vyhledávání Impr. (Absolute Top) % – procento zobrazení vašich reklam na zcela první pozici.

Podíl zobrazení nahoře ve vyhledávání – Search (Top) IS % – podíl zobrazení reklam v horní části stránky nad organickými výsledky.

Podíl zobrazení zcela nahoře ve vyhledáváníSearch (Absolute Top) IS % – podíl zobrazení vašich reklam na první pozici.

Míra zobrazení v horní části nám poskytuje informaci o tom, kolik % z celkového počtu našich zobrazení jsme získali nad organickými výsledky ve vyhledávání. Podíl zobrazení v horní části nám navíc poskytuje informaci o tom, kolik % zobrazení jsme nad organickými výsledky mohli získat navíc. Vypovídá tedy o potenciálu našich reklam.

Rozdělení pozic ve vyhledávání
Zdroj: Google Ads Help

Kromě toho Google přidal do volitelných sloupců vyhledávacích kampaní ještě jednu metriku – podíl kliknutí. Tato metrika je podílem počtu kliknutí, které vaše reklamy při zobrazení získaly a odhadovaného počtu kliknutí, které jste v aukci mohli získat.

Pojďme si tedy vztah uvedených metrik ukázat na konkrétním příkladu. Ve vyhledávací kampani jste za měsíc získali 1000 zobrazení, z toho 500 zobrazení v horní části stránky a 100 na první pozici. Míra zobrazení v horní části je v tu chvíli 50 % a míra zobrazení reklamy na první pozici 10 %. Podíl zobrazení v horní části máte na hodnotě 40 %. To znamená, že zlepšením kvality reklam nebo zvýšením ceny byste mohli získat až o 60 % více zobrazení v horní části. Z reklam jste nakonec získali 50 prokliků a podíl kliknutí máte 20 %. Podle Google Ads jste tedy z reklam mohli získat až o 250 prokliků více. Jedná se pouze o modelový příklad ilustrující vztah zmiňovaných metrik. V praxi počítejte s tím, že i u vyhledávacích dotazů obsahujících brand bude podíl zobrazení či kliknutí lehce pod 100 %.

Konzervativní a automatické cílení v Google Ads se mění

Víte, jak v praxi funguje automatické cílení neboli optimalizace cílení v obsahové síti Google Ads? A jaké změny nás u tohoto typu cílení čekají?

Co je vůbec optimalizace cílení v Google Ads?


Pokud v kampaních používáte cílení na klíčová slova, umístění nebo publika a automatické cílení máte vypnuté, reklamy se budou zobrazovat pouze na základě zvoleného nastavení. Pokud ale máte aktivovanou optimalizaci cílení,
Google automaticky rozšíří zásah na další klíčová slova, umístění a publika, která vyhodnotí jako relevantní a u kterých očekává, že může dojít ke konverzi, což nemusí být žádoucí.

Automatické cílení bylo doposud možné vypnout, nebo vybrat mezi 2 možnostmi nastavení:

• Konzervativní cílení
• Agresivní cílení


Konzervativní a agresivní cílení se nastavují na úrovni reklamních sestav a jsou dostupná pro všechny kampaně v obsahové síti. Pro agresivní cílení Google doporučuje mít alespoň 15 konverzí za posledních 30 dní. Agresivní cílení maximalizuje zásah kampaně, může se hodit inzerentům, kteří z obsahové sítě chtějí vymáčknout maximum bez ohledu na to, kde a komu se reklama zobrazí. Při přepnutí na agresivní cílení můžete očekávat výraznější změny ve výkonu a také v průběhu kampaní může docházet k jednorázovým navýšením nákladů. Případným výkyvům ale můžete předcházet například nastavením automatických pravidel. 

U všech nově vytvořených sestav v rozhraní Google Ads a v AdWords Editoru je standardně nastaveno konzervativní cílení. To může být problém zejména u remarketingu. Výkon remarketingových publik je ve většině případů zcela odlišný od jiných typů cílení a jakákoliv automatizace cílení může zkreslovat výsledky. Reklama se totiž zobrazuje nejen návštěvníkům webu, ale také uživatelům, kteří na webu nikdy nebyli. Vypnutí automatického cílení můžete provést jednoduše v AdWords Editoru. Stačí označit všechny reklamní sestavy v obsahové síti a v okénku Optimalizace cílení zvolit možnost Zakázáno. V tu chvíli se reklama bude zobrazovat striktně na základě podmínek, které jste si sami určili.

Změny v nastavení automatického cílení


Nastavení této funkce se nově zobrazuje v podobě škály, na které můžete nastavit různou míru automatizace. Zároveň získáte informaci o potenciálním týdenním nárůstu počtu zobrazení. Funkce je částečně kompatibilní s AdWords Editorem. Pokud v AdWords Editoru zvolíte konzervativní cílení, nastaví se automatické cílení na jeden článek stupnice tak, jak můžete vidět na screenshotu. Pokud zvolíte agresivní cílení, bude automatické cílení nastaveno na maximální dosah. Novinka už je dostupná v některých účtech Google Ads.

Nový AdWords Editor 12.5 a více textu pro všechny

28. srpna Google zveřejnil novou verzi AdWords Editoru, jaké features v něm naleznete?

Rozšířené textové inzeráty s třetím nadpisem a druhým popiskem

Už od 23. srpna jste v rozhraní Google Ads mohli začít vytvářet textové reklamy se 3. nadpisem a 2. popiskem. Google novinku zakomponoval do nové verze AdWords Editoru a usnadnil tak tvorbu reklam. Pozor si dejte na import do Skliku, který zatím není s novou verzí Editoru kompatibilní. Sklik na kompatibilitě pracuje, importovat ale bude možné pouze stávající prvky – tedy 2 nadpisy a popis o 80 znacích. Do budoucna ale Sklik slibuje podporu popisku s délkou 90 znaků.

Druhý popisný řádek pro DSA reklamy

Podobně jako u rozšířených textových inzerátů můžete nyní přidat druhý popisek také u DSA reklam. Oba popisné řádky mohou mít opět až 90 znaků.

Více textu v reklamách pro volání

Navýšení počtu znaků se dočkaly také popisné řádky v reklamách pouze pro volání. Využít můžete 90 znaků namísto původních 80.

Upozornění na chybějící text popisků u odkazů na podstránky

Poslední novinkou je nové vlastní pravidlo, které vás upozorní na chybějící text popisků u sitelinks, které budete chtít upravit nebo přidat do kampaní. Podle Googlu mají odkazy na podstránky s popisným textem vyšší CTR. Nastavení pravidla můžete změnit v levém menu na záložce Vlastní pravidla.

 

 Posunout nahoru